Güneş Enerjisi Sistemleri Nelerdir?

 

Güneş enerjisi sistemleri, kaynağı güneş olan ve güneşten aldığı kaynak ısıyı enerjiye dönüştürebilen sistemlere denir.Güneş ışığında faydalanmak için güneş enerjisi teknolojileri geliştirilmiştir. Bazı güneş enerjisi teknolojileri direkt olarak güneş ısısını enerji olarak kullanırken bazı güneş enerjisi teknolojileri güneş enerjisini elektriğe dönüştürerek enerji olarak kullanılmasını sağlar.

 

Örneğin suyu ısıtmak için, sıcak su temin etmek için güneş enerjisi kullanılır. Direkt güneş ısısından faydalanılan güneş enerjisinde suyu ısıtmak için bir ısı depolama paneli ile su deposu bulunur. Elektiriğe dönüştürülebilen güne enerjisi teknolojilerine bir örnek ise güneş pilleridir. Güneş enerjisini elektriğe dönüştürerek watt biriminden elektirik elde edilir.

 

Elektrik Üretme Yöntemlerinden Güneş Enerjisi Sistemi

 

Yukarıda da bahsedildiği üzere güneş ışınlarından ve ısılarından elde edilen enerji elektiriğe dönüştürülerek insanların ve işletmelerin kullanımına sunulmaktadır.

 

Güneş enerjisi sistemleri diğer enerji sistemlerine göre daha çevreci ve daha doğayı koruyucu bir sistemdir. Diğer enerji sistemlerine göre çok daha düşük maliyetli olması sebebi ile son zamanların en çok tercih edilen enerji sistemleri arasında yer almaktadır. Akıllı evler denilen yeni ev türlerinde de güneş enerjisi kullanılmaya ve her geçen gün kullanımı artmaya başlamıştır.

 

Evlerin yanı sıra sanayi ve endüstri alanında da kullanılmaya başlanmıştır. İşletmeler ihtiyaç duyduğu elektiriği güneş enerjisi sistemleri sayesinde daha az maliyet ile elde etmektedir. Son zamanlarda güneş enerjisinden elde edilen enerjiye olan ilginin hem çevreyi kirletmemesi, hem daha az maliyetli olması hem de yenilenebilir bir enerj olmasının etkisi büyüktür.